ISEA 2023 SYMBIOSIS

Selected artists

Veronika Akopova (RU/FR)
Étienne-Armand Amato & Claire Sistach (FR)
Tatsuru Arai (JP/DE)
Ugo Arsac (FR)
Annie Bascoul (FR)
Robin Baumgarten (DE)
Golnaz Behrouznia & Dominique Peysson (IR/FR)
Samuel Beilby (AU)
Véronique Béland (CA)
Alison Bennett (AU)
Lucien Bitaux (FR)
David Bowen (US)
MMaría Castellanos & Alberto Valverde García (NO/ES)
Kachi Chan (HK/UK)
Vivian Charlesworth (US)
Budhaditya Chattopadhyay (IN/NL)
Evgeniy Chernyshov (UA)
Dylan Cote (FR)
Jean-Philippe Côté & Victor Drouin-Trempe (CA)
Danielle Damico (US)
Anne De Giafferri & Christian Delecluse (FR)
Louis-Philippe Demers & Bao Songyu (SG/QA)
Félicie d’Estienne d’Orves (FR)
Sandrine Deumier (FR)
Bastien Didier (Mentalista) (FR)
DISNOVATION.ORG (FR/PL/CA/DE)
Lina Dovydenaite (LT)
Julian Dupont (FR/CO)
Titia Ex (NL)
Mark Farid (UK)
Brett Gaylor (CA)
Kate Geck (AU)
Varvara Guljajeva & Mar Canet (EE/ES)
Yoon Chung Han (KR/US)
Lucile Olympe Haute (FR)
Jean-Claude Heudin (FR)
Anouck Hilbey & Mathilde Quint (FR)
Maxime Houot (Collectif Coin) (FR)
Rong Huang & Aven Le Zhou (HK/CN)
Sunjeong Hwang (KR)
Dasha Ilina (RU/FR)
Eloi Jacquelin & Nelson Chouissa (FR)
Vidya-Kelie Juganaikloo (FR/MU)
Eduardo Kac (BR/US)
Nicolás Kisic Aguirre (PE/US)
Şölen Kıratlı, Hannen E. Wolfe & Alex Bundy (TR/US)
Tobias Klein, Alvaro Cassinelli & Jane Prophet (DE/HK/UK/US)
Nicolas Klimis (Ohme Studio) (BE)
Abel, Carlo Korinsky (DE), Sujin Seo (KR) & Orhan Kavrakoglu (TR)
Le Clair Obscur (FR)
Marie Lelouche (FR)
Solimán López (ES/FR)
Juliette Lusven (CA/FR)
Adrien M & Claire B & Brest Brest Brest (FR/BE)
Anne Marie Maes (BE)
Yosra Mojtahedi (IR/FR)
Annabelle Playe, Hugo Arcier & Marc Siffert (FR)
Davide Porta (AT/IT)
Iris Qu Xiaoyu, Marc Lee and Shervin Saremi (CH/IR)
Antoni Rayzhekov (BG/AT)
Gaëtan Robillard (FR)
Marion Roche (FR)
Rojava Center For Democratic Technologies (SY)
Baudouin Saintyves & Severine Atis (FR/US)
Satyakumar Kavya & Peregovits Adam (AKA Collective) (IN/CA)
ScanLAB Projects (UK)
Robertina Šebjanič (SI)
Michael Sedbon (FR)
Ohme & Frederik Vanhoutte (BE)
Sonal Sinor & u2p050 (FR)
Klaus Spiess, Ulla Rauter, Emanuel Gollob & Jens Hauser (AT/FR/DK)
Noor Stenfert Kroese (NL/AT)
Timothy Thomasson & Benjamin Keenan (CA)
Vincent Thornhill & Guillemette Legrand (FR/NZ/BE)
Gaël Tissot (FR)
Traveling Plant Collective (FR/ES/PT/AT/SI)
Lukas Truniger (FR/CH)
Xenoangel (RS/UK, FR)
Alex Verhaest (BE)
Chloé Van Oost & Set Chevallier (BE)
Bill Vorn (CA)
xLab (QA)
XP Unit (FR)
Didem Yalinay (TR)
Yin Yu (CN/US)
Weidi Zhang & Rodger (Jieliang) Luo (CN/US)

Organizer

Co-organizers